نصب و کانفیگ شبکه در لینوکس CentOS

نسخه ی CentOS یا Community ENTerprise Operating System یکی از پرکاربردترین نسخه ها در حوزه لینوکس‌های سروری و یکی از مناسب ترین لینوکس ها برای ایجاد وب سرور، مخصوصا برای برپایی directadmin و cpanel می باشد.

در این مطلب می خواهیم شبکه را در CentOS پیکربندی کنیم.چنانچه با مراحل نصب CentOS آشنایی ندارید مراحل نصب آنرا می توانید از لینک زیر مراحل نصب را به صورت کامل و تصویری مشاهده نمایید :

آموزش نصب لینوکس - CentOS 6.5

 

با بالا آمدن سرور با صفحه زیر روبرو خواهید شد که باید کلمه عبور تعیین شده در مراحل نصب را برای ورود به سیستم وارد نمایید :

 

نصب و کانفیگ شبکه در لینوکس CentOS

 

1. یکی از دستورات فوق العاده در CentOS، دستور setup است که واقعاً کار را برای ما راحت می کند و من قصد دارم برای اولین بار در میان سایت های فارسی زبان به آموزش پیکر بندی لینوکس CentOS با دستور setup بپردازم، برای شروع کار دستور زیر را در خط فرمان لینوکس وارد نمایید :

 

setup

  

آموزش دستور setup در CentOS

 

2. پس از وارد کردن دستور setup با صفحه زیر روبرو خواهید شد :

 

آموزش پیکربندی شبکه در CentOS با دستور setup

 

3. ابتدا باید Firewall را غیر فعال کنیم، برای این منظور گزینه Firewall configuration را انتخاب می کنیم و در صفحه باز شده تیک گزینه Enabled را بر می داریم و پس از آن OK را انتخاب می کنیم :

 

آموزش پیکربندی شبکه در CentOS با دستور setup

 

4. پس از انتخاب OK در مرحله قبل صفحه زیر نمایان می شود و برای غیر فعال کردن فایروال از شما تایید می خواهد، گزینه Yes را انتخاب کنید :

 

کانفیگ اولیه شبکه در CentOS

 

5. حال دوباره به مرحله 2 باز می گردید، اینبار می خواهیم تنظیمات شبکه را انجام دهیم؛ پس گزینه Network configuration را انتخاب کنید اما توجه کنید که قبل از ورود به این مرحله باید اطلاعات زیر را داشته باشید :

- یک عدد آی پی استاتیک (Static IP)

- Netmask

- Gateway IP

- DNS ها (Primary و Secondary)

 

با انتخاب گزینه Network configuration صفحه زیر نمایش داده می شود که در آن باید گزینه Device configuration را انتخاب کنید :

 

تنظیمات اولیه شبکه در CentOS

 

6. پس از آن در صفحه زیر گزینه eth0 را انتخاب نمایید :

 

تنظیمات شبکه لینوکس

 

7. سپس صفحه Network configuration باز می شود که در آن اطلاعات خواسته شده را مانند زیر وارد کنید، توجه داشته باشید که تیک گزینه Use DHCP را باید بردارید تا بتوانید ip استاتیک ست کنید :

 

تنظیمات شبکه لینوکس

 

8. پس از ورود اطلاعات در مرحله 7 صفحه زیر باز می شود که باید گزینه Save را انتخاب کنید :

 

تنظیمات شبکه CentOS

 

9. با Save کردن اطلاعات شبکه به مرحله 5 باز خواهید گشت، اینبار می خواهیم تنظیمات مربوط به DNS ها را انجام دهیم، پس گزینه DNS configuration را انتخاب نمایید تا صفحه زیر باز شود :

 

کانفیگ اولیه شبکه در CentOS

در صفحه باز شده اطلاعات مربوط به DNS ها را وارد می نمایید و پس از آن گزینه OK را انتخاب کنید .

 

10. با کلیک بر روی OK در مرحله قبل به صفحه اول برنامه setup منتقل می شوید (مرحله 2) . حال کار ما با setup تمام شده و با انتخاب گزینه Quit از آن خارج می شویم تا به ترمینال اصلی لینوکس بازگردیم .

 

11. حال بایستی یک تغییر کوچک در پیکربندی CentOS انجام دهیم، می خواهیم OnBoot را در آن فعال کنیم، برای انجام این کار کافی است دستور زیر را در ترمینال لینوکس وارد کنید :

 

nano /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0

 

سپس در صفحه باز شده عبارت ONBOOT=no را به ONBOOT=yes تغییر دهید و کلید های ترکیبی Ctrl+X و پس از آن کلید Enter را وارد کنید تا تغییرات ذخیره شوند :

 

تنظیمات شبکه لینوکس

 

31. حال باید با دستور reboot سرور را Restart کنیم تا تغییرات به طور کامل در سیستم اعمال شوند .

 

32. پس از بالا آمدن سرور برای تست تنظیمات شبکه دستور زیر را در ترمینال وارد کنید :

 

ping google.com

 

اگر از سایت google پینگ گرفتید به معنای درستی کانفیگ شماست، در غیر این صورت اطلاعات وارد شده در مراحل 24 تا 30 را مجدد بررسی کنید، احتمالاً در ورود اطلاعات خطایی داشتید.

حال باید CentOS را آپدیت کنیم، برای این کار کافی است دستور زیر را در ترمینال وارد کنید :

 

yum upgrade

 

سپس مجدد با دستور reboot سرور را Restart کنید .

پس از بالا آمدن سرور، لینوکس CentOS ما به طور کامل و حرفه ای پیکربندی شده و آماده برای نصب هرگونه نرم افزار، از جمله Directadmin و Cpanel می باشد