چند ویژگی ویندوز سرور 2012

 ویندوز سرور ۲۰۱۲ (Windows Server 2012) یک سیستم‌عامل از خانواده مایکروسافت ویندوز و از گروه ویندوز سرور تولید شده از شرکت مایکروسافت و برای سرور است. مهمترین ویژگی این نسخه نسبت به نسخه‌های قبلی رابط کاربری جدید مترو است.
با ارائه win8, Server 2012 و نگاه ویژه مایکروسافت در این نسل از سیستم عامل هایش به تکنولوژی های نوینی همچون Virtualization و Cloud، نیاز مبرم به متخصصین مسلط و آشنا به تکنولوژی های موجود در این سیستم عامل ها هر روز بیشتر خواهد شد و برای همگام شدن و عقب نماندن از گردونه رقابت در دنیای IT ، متخصصینی که در این زمینه فعالیت می کنند یا قصد ورود به این حوزه را دارند می بایست بی درنگ دانش مورد نیاز را کسب نموده و سطح علمی و توان اجرایی خود را ارتقاء بخشند.

 

احراز هویت در ویندوز سرور 2012

در ویندوز 8 و ویندوز سرور 2012 استاندارد جدیدی وجود دارد كه به نوعی تایید هویت را به همراه دارد چرا كه در این دو ویندوز به‌روزرسانی كدهای بوت یا به عبارتی ایجاد تغییرات در بوت ویندوز بدون داشتن گواهی‌نامه معتبر یا امضای دیجیتالی امكان پذیر نیست. این گواهی ‌نامه معتبر باید از مایكروسافت یا شركت‌های همكار آن تهیه شود. این استاندارد بوت امن نامیده می شود. وجود این موضوع از ورود ویروس های مبتنی بر بوت جلوگیری می كند.

از جمله ویژگی های جالب توجه در ویندوز سرور 2012 می توان به ادغام كردن فضای چندین هارد فیزیكی و ساختن دیسك‌های مجازی اشاره كرد. این كار موجب می شود تا كنترل سرورها و همچنین قابلیت اعتماد سیستم را بالا رود

وجود نرم افزار ضد بدافزار

راه اندازی سریع نرم افزارهایی كه بتوانند بعد از بوت شدن اجرا شوند می تواند یكی از نكات مهم در ویندوزها باشد. در این ویندوز یك نرم‌افزار ضدبدافزار به محض بوت شدن و بررسی داشتن گواهی‌نامه معتبر یا امضای دیجیتالی، خیلی سریع اجرا می شود. این روش كمك می‌كند كه یك نرم افزار مطمئن قبل از كدهای ویروس‌ها یا موارد دیگر به حافظه و منابع دیگر سیستم دسترسی داشته باشد و كار خود را شروع كند.

 

 پشتیبانی از اطلاعات

در این ویندوز اطلاعات و اسناد می توانند به ‌صورت اتوماتیك بر اساس محتویات یا ویژگی‌های دیگر طبقه ‌بندی شوند. این طبقه‌بندی می‌تواند در یكپارچه شدن اطلاعات و همچنین بالا رفتن امنیت اسناد بسیار موثر باشد.

به عنوان مثال یكی از روش های بالا بردن امنیت استفاده از ابزاری مانند Management Service است كه می‌تواند اسنادی كه حاوی اطلاعات مهم هستند رمزنگاری كند.  همچنین شما می‌توانید كاربران و گروه‌های كاری را تحت نظارت داشته باشید تا دسترسی آن ها به محتویات و یا اسناد خاص را كنترل و مدیریت كنید.

 

 

چند ویژگی ویندوز سرور 2012

 

یكپارچه كردن هاردهای فیزیكی

از جمله ویژگی های جالب توجه در ویندوز سرور 2012 می توان به ادغام كردن فضای چندین هارد فیزیكی و ساختن دیسك‌های مجازی اشاره كرد. این كار موجب می شود تا كنترل سرورها و همچنین قابلیت اعتماد سیستم را بالا رود. در این حالت بخش بندی فیزیكی (پارتیشن بندی) روی دیسك‌ها می‌توانند به چندین دیسك‌ مجازی تقسیم شوند و چندین دیسك كه می توانند هماهنگی هم نداشته باشند به هم پیوسته شده و به‌ صورت یك دیسك مجازی به نظر برسند و در سیستم مورد استفاده قرار بگیرند.

ویژگی دیگری كه غیرمرتبط با ویژگی قبلی نیست، ویژگیStorage Spaces است.

 

Storage Spaces از سیستم‌های ذخیره‌سازی مجازی نیز پشتیبانی می‌كند. همچنین با استفاده از این قابلیت می توان دیسك‌های مجازی با ظرفیت بیشتری نسبت به ظرفیت ثابتی كه در حین نصب نرم‌افزار تعریف شده است، ایجاد كرد. این ویژگی كمك می‌ كند كه در هر زمان در صورت لزوم، اقدام به افزایش ظرفیت دیسك ‌های مجازی کرد.

 

چند ویژگی ویندوز سرور 2012

 

بدون در نظر گرفتن باگ ها، ویندوز سرور 2012 سرافراز است...

در محیط ‌های اداری كوچك سیستم‌عامل جدید سرور مایكروسافت كارایی بالایی از خود نشان داد. در مواقعی كه سیستم دچار مشكل یا خطا می شود، سیستم شما دچار هنگ كردن دائمی نمی شود و یا این كه با انبوهی از پیام های خطا مواجه می شوید حتی اگر برنامه ای مانندHyper-V  بر روی سیستم شما در حال اجرا باشد. شما می توانید با یك بار خاموش كردن سرور مشكل را برطرف كنید.

 

اما موضوعی كه در این سرور وجود دارد باگ ها هستند. باگ ها به عنوان كانال های آزاد به كاربران اجازه اضافه كردن اسكریپ هایی برای ایجاد تغییرات در نرم افزار یا سیستم عامل مورد نظر را می دهند. اگرچه این باگ ها به نوعی می توانند مفید باشند اما در زمان هایی كه چندین سازمان از طریق ویندوز سرور با هم هماهنگ شده اند و هر كدام به نوعی قصد سفارشی سازی سرور خود را دارند، دردسرساز می‌شوند.