برررسی قابلیت های VMware vCenter Operation Manager

آگاهی از وضعیت منابع کامپیوترها و نحوه استفاده منابع تخصیص یافته توسط ماشین های مجازی در شبکه های بزرگ یکی از نیازهای اساسی است.

در این مقاله می خواهیم دو مبحث مانیتورینگ و مدیریت ظرفیت را مورد بررسی قرار دهیم. 

 

مانیتورینگ

راهکار مانیتورینگ ارائه شده در ابزار مجازی Operation Manager با نظارت بر هایپروایزر، کلاستر، ماشین مجازی و منابع آن تمامی مسائل را تحت کنترل خود می گیرد و با ایجاد یک Profile پس از مدت کوتاهی می تواند شرایط عادی و شرایط غیرعادی را به صورت خودکار تشخیص دهد. نحوه انجام  کار به این گونه است که پس از نصب و اتصالOperation Manager یا vCOPS به vCenter Server و تعریف موارد مورد نیاز جهت مانیتورینگ vCOPS شروع به دریافت داده و گزارش عملکرد می کند و پس از مدت کوتاهی (در مواردی پس از 24 ساعت) این گزارشات قابل دسترس است. همچنین این امکان فراهم شده است تا به مرور زمان vCOPS با دریافت داده های تکمیلی از وضعیت شی مانیتور شده بیشتر آگاه شود و بر پایه این اطلاعات میان شرایط عادی و غیرعادی آن شی تمایز قائل شود.

 

 

در vCOPS سه پارامتر شاخص کنترلی وجود دارد: Health، Risk، Efficiency. پس از نصب vCOPS شما می توانید وضعیت و میزان نمایش داده شده این پارامترها را در کنسول وب vCOPS مشاهده کنید و با کلیک بر روی هر مورد به اطلاعات جزئی آن دستیابید. از آنجا که فرآیند یادگیری vCOPS و فهم شرایط موارد مانیتور شده حداقل به دو یا سه هفته زمان نیاز دارد توصیه می شود پس از راه اندازی این ابزار مجازی برای مدتی به آن اجازه دهید تا وضعیت را مرور کرده و پس از دریافت داده های مختلف به بررسی میزان پارامترها اقدام کنید. در صورتی که وضعیت یک میزبان یا Host را انتخاب کنید درصد نمایشگر Health وضعیت میزبان از نظر میزان منابع و بارکاری آزاد را نمایش می دهد، نمایشگر Risk نشانگر میران شرایط غیرعادی یا خاص ایجاد شده است و نمایشگر Efficiency می تواند بر حسب فعال یا غیرفعال بودن ماشین های مجازی، یا در نظر گرفتن ماشین های بلا استفاده و یا میزان منابع تخصیص یافته بلا استفاده نشانگر درستی از خرج منابع به صورت مفید باشد.

با استفاده از این آمار و ارقام شما می توانید به صورت کارآ منابع خود را خرج کنید. برای مثال ماشین مجازی که به آن 4 گیگابایت حافظه اختصاص داده اید و در اغلب اوقات حداکثر 2 گیگابایت حافظه اشغال می کند بایستی به گونه ای تنظیم شود تا این فضای بلا استفاده در اختیار دیگر ماشین های مورد نیاز قرار گیرد.

مدیریت ظرفیت:

رابط کاربری این ابزار مجازی بسیار حرفه ای طراحی شده است و به راحتی می توانید اطلاعات دریافتی از ماشین ها، میزبان ها، کلاسترها و دیتاسنترها را در کمترین زمان مشاهده و به طور دلخواه فهرست کنید. یافتن ماشین هایی که بیشتر میزبان مصرف RAM، CPU، Storage I/O وNetwork I/O را دارند با یک کلیک مشخص می شود و نیازی به کنترل پارامتر ماشین های مجازی به صورت انفرادی وجود ندارد.

درمجموع ویژگی اصلی این ابزار "هوشمندی" و "طراحی حرفه ای" آن است که توسط تیم مهندسین وی ام ور صورت گرفته است. توصیه می شود در محیط هایی که بیش از دو کلاستر دارند و یا بایستی بیش از 40 ماشین مجازی را کنترل کنند پیاده سازی شود.

مدیریت ظرفیت و توان مورد نیاز ماشین‌های مجازی را می‌توان با استفاده از نرم افزار Vmware vCenter CapacityIQ تسهیل نمود. این نرم افزار که از اواسط سال 2012 در بسته vCenter Operations Manager عرضه می‌شود این امکان را فراهم می‌سازد تا منابع مورد نیاز و قابل دسترس در زمان مناسب به ماشین‌های مجازی، resource pool ها و دیتاسنترها اختصاص یابد. شما می‌توانید مشکلات احتمالی در آینده را پیش بینی کنید، نیاز به تغییر در منابع و همچنین استفاده از منابع آزاد را به طور پویا مدل سازی و در کنترل بگیرید.

این امکان نیز فراهم شده است تا با ایجاد سناریوهای مختلف (what-if) تاثیر تغییرات ایجاد شده را در یک محیط واقعی شبیه سازی کنید و افزودن بارهای کاری جدید و یا ماشین‌های مجازی جدید که به خاطر رشد سازمان و یا توسعه آن ایجاد شده است را بررسی کنید. CapacityIQ به طور مداوم تغییرات و مشخصات ظرفیت مورد نیاز سیستم را در سطوح گوناگون – ماشین‌های مجازی، میزبان‌ها، کلاس‌ترها، دیتاسنترها - مورد بررسی قرار می‌دهد و بدین ترتیب شما می‌توانید از وضعیت فعلی و آتی ظرفیت‌ها مطلع شوید و در صورت مواجه با کمبودها و یا گلوگاه های محتمل در زمان مناسب به رفع آن‌ها اقدام کنید.

 

همچنین قابلیت مدیریت ظرفیت در vCenter Operations Manager به شما کمک می‌کند تا با شناخت ظرفیت‌های آزاد، اشغال شده و بدون استفاده منابع را در زمان مناسب به سرویس‌هایی انتقال دهید که واقعا به آن‌ها نیاز دارند. به این گونه نه تنها از اتلاف منابع توسط ماشین‌های مجازی جلوگیری کرده‌اید بلکه در سایر هزینه های اجرایی نیز صرفه جویی خواهید نمود.   

بخشی از هارد کامپیوتر سرور است که VPS شما می تواند تصاحب کند.
توضیحات بیشتر
به میزان انتقال داده ای که VPS شما در یک بازه ی مشخص انجام میدهد گفته میشود.
اگر این مصرف بیشتر از حد مجاز باشد پس از مطلع کردن شمتری فاکتور اضافه مصرف برای آنها صادر خواهد شد.
توضیحات بیشتر
هر نرم افزاری که بر روی VPS نصب و راه اندازی میشود و همچنین وب سایت هایی که بر روی آن راه اندازی میکنید از رم ستفاده میکنند، در صورتی که مقدار رمی که در موقع ثبت سفارش برای ادامه ی کار VPS کافی نباشد میتوانید به هر اندازه که احتیاج داشته باشید سیستم خود را ارتقا دهید.
توضیحات بیشتر
هر نرم افزاری که بر روی VPS نصب و راه اندازی میشود و همچنین وب سایت هایی که بر روی آن راه اندازی میکنید از CPU ستفاده میکنند، در صورتی که CPU که در موقع ثبت سفارش برای ادامه ی کار VPS کافی نباشد میتوانید به هر اندازه که احتیاج داشته باشید سیستم خود را ارتقا دهید.

توضیحات بیشتر
سرورهای ما بر روی دیتا سرور قدرتمند فن آوا قرار دارد.
توضیحات بیشتر
سرعت پورت اینترنت تحویلی به دیتا سنتر 1 Gbمی باشد که به صورت اشتراکی تقسیم می شد.
مجازی سازی توسط VMware ESXi انجام می گیرد.
آپتایم بسیار بالا در کلیه سرویس ها نزدیک به 100%
سرورهای ما در داخل ایران هستند که این مزیتی در جهت سرعت و دسترسی محسوب میشود.
توضیحات بیشتر
بک آپ هاست (Backup)  هم میتواند توسط هاست گرفته شود و هم توسط خود کاربر. کاربر می تواند از طریق پنل کاربری خود از اطلاعات هاست نسخه ی پشتیبان تهیه نماید. شرکت های هاستینگ نیز این نسخه ی پشتیبان را تهیه میکنند. به عنوان مثال تگرا هاست به صورت اتوماتیک و روزانه نسخه ی پشتیان از 14 روز گذشته را از کل سرور تهیه میکند
SAS نسل جدیدی از پروتکل های ارتباطی است که جهت استفاده در وسایل انتقال اطلاعات سرعت بالا طراحی شده است.
توضیحات بیشتر
ضمانت برگشت وجه در صورت عدم رضایت.
توضیحات بیشتر
ایجاد دسترسی مستقیم به سرویس جدا از ریموت
توضیحات بیشتر
اين نوع از فايروال ها که به آنان فايروال های شبکه نيز گفته می شود ، بين کامپيوتر شما (و يا شبکه) و کابل قرار خواهند گرفت .
توضیحات بیشتر
دسترسی به سیتم مونیتورینگ سیستم بسیار قوی
توضیحات بیشتر
قطعات سرور تماما اورجینال و از برند معروف در زمینه ی سرور، hp می باشند.
هارددیسک های SAS در مقایسه با تکنولوژی SATA دارای سرعتی به مراتب بالاتر است.
توضیحات بیشتر
هارددیسک های SAS به دلیل استفاده از RAID در مقایسه با تکنولوژی SSD دارای سرعتی به مراتب بالاتر است.
توضیحات بیشتر
WebsitePanel جهت استفاده به عنوان کنترل پانل هاست ویندوز می باشد و به منظور کنترل و مدیریت وبگاه عرضه می شود
توضیحات بیشتر
ZPanel یک نرم افزار رایگان برای دانلود و استفاده است که به عنوان یک کنترل پنل وب هاستینگ مورد استفاده قرار می گیرد
توضیحات بیشتر
سی پنل Cpanel کامل ترین و جامع ترین ، آسانترین و کارآمدترین پنل کنترل هاست های تحت لینوکس می باشد
توضیحات بیشتر
پلسک (Plesk) از جمله بهترین کنترل پنل های موجود در دنیا است که در محیطی بسیار ساده ، امکانات مدیریت خدمات وب را مهیا کرده است.
توضیحات بیشتر
هاست لینوکس خرید هاست لینوکس خرید سرور مجازی خرید هاست لینوکس ارزان