انواع سرور مجازی و تقسیم بندی های آن

در این مقاله ابتدا تعریف مختصری از سرور مجازی با vps بیان می شود و سپس در مورد انواع سرور مجازی بحث می شود که سرور مجازی دارای چندین نوع تقسیم بندی می باشد.این تقسیم بندی ها هر چند یک استاندارد محسوب نمی شوند اما در بین مصرف کنندگان و عرضه کنندگان تقریبا شناخته شده می باشند. انواع سرور های مجازی بر اساس فاکتورهای مختلفی تعیین می گردد که در این مطلب به برخی اشاره می کنیم.

 

تعریف سرور مجازی:

VPS که مخفف Virtual Private Server به معنای سرور اختصاصی مجازی است ، به طور ساده به سرویس های میزبانی فضایی می گویند که همانند یک سرور اختصاصی مستقل با دسترسی سطح بالا به سرور عمل میکند و  بصورت چندگانه و با هم بر روی یک سرور فیزیکی قرار می گیرند (می توانند بصورت اشتراکی یا اختصاصی از قدرت قطعات سرور فیزیکی استفاده کنند).
به عبارت بهتر، با استفاده از تکنولوژی مانند Virtualization و با بهره گیری از سخت افزارهای بسیار قدرتمند و پیشرفته، یک سرور فیزیکی به چندین VPS با امکانات یکسان یا متفاوت تقسیم می شود.

هر VPS بنا به تعریف اولیه، سهم خاصی از منابع سرور از قبیل پردازنده، حافظه اصلی، فضای دیسک سخت، پهنای باند و… را به صورت اختصاصی یا اشتراکی با چند VPS دیگر در اختیار خواهد داشت.
به عنوان مثال، یک VPS می تواند شامل 512 مگابایت از 8 گیگابایت حافظه اصلی سرور را به صورت تضمین شده به همراه 50 گیگابایت فضای ذخیره سازی و 500 گیگابایت پهنای باند ماهیانه باشد.
این به این منظور  است که صرف نظر از میزان مصرف سایر VPS های موجود بر روی سرور، VPS مورد مثال ما می تواند به 512 مگابایت از حافظه اصلی سرور دسترسی خواهد داشت.

هر VPS به طور کاملاً جداگانه عـمـل می کنـد در نتیجـه VPS هـای موجود بر روی یک سـرور می توانند از سیستم های عامل متفاوت و نرم افزارهای مختلف و نسخه های متفاوتی استفاده نمایند.

انواع سرور مجازی از نظر مجازی ساز ها

شاید اولین نوع تقسیم بندی یک سرور مجازی، نوع مجازی ساز مورد استفاده برای ساخت آن باشد. همانطور که می دانید سرور های مجازی در حقیقت ماشین های مجازی هستند که بر روی یک سرور اختصاصی توسط نرم افزاری ایجاد شده اند. این نرم افزارها در چندین سطح در دسترس هستند. در حقیقت بحث مجازی سازی آنقدرها که در سمت مصرف کننده به نظر می رسد ساده نمی باشد و نکات ریز و درشت فراونی در سمت مدیر سرور وجود دارد که البته نادرست بودن هر یک از آنها در سمت کاربر تنها اثراتش نمایان خواهد شد.

مجازی سازها به نسبت ساختاری که دارند ممکن است تفاوت های در ماشین هایی که ایجاد میکنند نیز ایجاد نمایند. به طور مثال برخی مجازی سازها امکان نصب سیستم عامل های خاصی را بر روی ماشین ایجاد شده دارند، و برخی طیف گسترده تر. Vmware به عنوان قدیمی ترین و البته پیشروترین مجازی ساز به شکل شگفت آوری قابلیت اجرای طیق گسترده از سیستم عامل ها چه از خانواده مایکروسافت و چه از خانواده لینوکس را دارد. در کدباکس به همین دلیل و البته برخی خصوصیات فنی قابل توجه دیگر این مجازی ساز ما بر روی سرورهای خود از این مجازی ساز استفاده می کنیم.

 

انواع سرور مجازی – VPS یا VDS

در برخی از مجازی سازها این قابلیت وجود دارد که منابع سخت افزاری حقیقی به طور رزرو شده برای یک ماشین مجازی در نظر گرفته شوند. پر واضح است این رزرواسیون موجبات عملکرد بهینه آن ماشین مجازی خواهد شد. همچنین در صورتی که ماشین های دیگر تحت فشار و کمبود منابع قرار بگیرند، به هر حال منابع این ماشین مجازی رزرو خودش بوده و در حقیقت فشار وارده به سرورهای مجازی دیگر اثری روی این سرور نمی گذارد.

اگر در ساخت یک ماشین مجازی از منابع اختصاصی خودش استفاده گردد، اون را VDS نیز می نامند. هر چند اساسا این یک اصطلاح می باشد و لفظ VPS نیز براش به کار برده می شود. اما معمولا VPS برای سرورهای مجازی اشتراکی به کار برده می شود. ما در کدباکس کلیه سرورهای مجازی را با منابع 100% اختصاصی تحویل مشتریان می نمائیم. البته در پاره ای از مواقع گزینه ها و پیشنهاداتی از سرورهای مجازی با منابع اشتراکی نیز در سایت وجود دارد که البته از نظر قیمت مقرون به صرفه می باشند.

 

انواع سرور مجازی از نظر سیستم عامل

پیش تر در مطلبی درباره انتخاب سیستم عامل مناسب برای سرور مجازی صحبت کرده بودیم. به هر ترتیب یک تقسیم بندی که در مورد سرور های مجازی وجود دارد، نوع سیستم عامل آنها می باشد، معمولا سرورهای مجازی به دو دسته بزرگ از خانواده مایکروسافت و لینوکس تقسیم می شوند، البته سرورهای میکروتک نیز وجود دارند که به نوعی زیر مجموعه همان خانواده لینوکس هستند.

در کدباکس ما سرورهای مجازی را با طیف وسیعی از سیستم عامل ها به مشتریان پیشنهاد می دهیم و از این نظر اختیار عمل کاملا با مشتریان ما می باشد که کدام سیستم عامل را انتخاب نمایند، تنها محدودیت موجود بحث حداقل سخت افزار مورد نیاز برای سیستم عامل مورد نظر و پلن انتخابی مشتری می باشد. بنابراین توصیه می گردد قبل از انتخاب پلن سرور مجازی، نخست حداقل سخت افزار مورد نیاز برای نصب و اجرای سیستم عامل مورد نظر خود را بررسی و با پلن انتخابی تطبیق بدهید.

 

انواع سرور مجازی به نسبت نوع مصرف

سرورهای مجازی کاربردهای فراوانی دارد. یکی از تقسیم بندی های موجود در این حوزه نوع مصرف سرور مجازی می باشد. به طور مثال بخی سرور مجازی را جهت سرویس دهی (هاستینگ، هاست دانلود، اکانتیگ و …) می خواهند. روشن است برای این دسته از افراد آپتایم بالا، پایداری بالای سرور جزو مهمترین فاکتورها می باشد. اما برخی از سرور مجازی استفاده های متفاوتی دارند، مثلا جهت اجرای نرم افزارهای سنگین بر روی آن، دانلود فایل های حجم بالا از اینترنت و انجام عملیات روی آنها، روشن است این دسته از افراد ترکیب سخت افزاری و البته اتصال سرعت بالا و ترجیحا با ترافیک نامحدود را جزو معیارهای خود در انتخاب سرور مجازی قرار خواهند داد.