سرور اختصاصی یا سرور ابری؟؟

شما می توانید مدیرعامل گوگل، اریک اشمیت را برای محاسبات ابری مقصر بدانید. علی رغم اینکه محاسبات شبکه ای تقریبا از سال 1960 وجود داشته اما اشمیت اولین نفری بود که به سرویس های ابری ماهیتی که ما امروزه با آن آشنا هستیم داده است.

 شما به احتمال زیاد درباره اینکه چرا هنوز به سرویس های ابری کوچ نکرده اید با سوالات متنوعی از رئیس، مشتری ها و یا تیم توسعه نرم افزار خود مواجه شده اید. بالاخره چه کسی پایداری، تغییر پذیری و آنی بودنی که سرویس های ابری قول انها را می دهند را نمی خواهد؟

 سرور های  ابری سرویس هایی با پتانسیل بالایی را ارائه می دهند، اما تجارت های کوچک کمی هستند که می توانند به خوبی از این نقاط قوت سرویس های ابری بهره برداری کامل نمایند. عملیات های غیرمنعطف، بی تجربگی و نیاز های ابتدایی تجاری به معنای آن می باشد که سرور های اختصاصی راهکار های میزبانی مناسبتری هستند.

اگر همچنان متقاعد نشدید در ادامه 7 دلیلی که چرا باید از سرور های اختصاصی استفاده کنید ارائه شده است.

عملکرد

ما متوجه شدیم که سرورهای اختصاصی بهترین عملکرد را ارائه می دهند – به خصوص به ازای میزان هزینه ای که پرداخت می شود.

ما Rackspace، Softlayer و AWS را استفاده کرده ایم. و نتیجه گفتیم که هیچکدام نمی توانند قدرت یک سرور اختصاصی بهینه سازی شده را ارائه دهند.
این امر وقتی معنا پیدا می کند که در سرویس های ابری مشکل Disk I/O رخ می دهد. در اکثر سیستم های ابری، شبکه و فضای تخصیص داده شده بین تمام مشتریان به اشتراک گذاشته می شود، این امر باعث می شود که Disk I/O رخ دهد و قابل پیش بینی نیز نباشد. اگر یک مشتری شروع به ارسال چندین درخواست نوشتن به صف حافظه نماید شما ممکن است با کندی سرعت مواجه شوید. شبکه در آپلود نیز مشترک است و ممکن است شما در بارگذاری وب سایت نیز با مشکل مواجه شوید.
هنگامیکه ما مشکلات عملکردی را در سرویس ابری و VPS رفع می کنیم، معمولا متوجه می شویم مشکلات به خاطر Disk I/O رخ داده اند. این مشکلات معمولا در فریمورک های ابری قابل رفع نیستند.

خیلی از فروشندگان سرویس های ابری به شما فضای بیشتری ارائه می دهند و نه فضای سریعتر.
در حالیکه شما می توانید به سادگی میزان CPU و Ram را در خیلی از فروشندگان سرویس های ابری افزایش دهید، تغییر Disk I/O معمولا غیرممکن است. با وجود اینکه آمازون بسته هایی با Disk I/O عظیم ارائه می دهد باز هم مشتریان جهت بهبود سرویس و رسیدن به عملکرد مورد نظر خود مجبور می شوند که ردیف های Raid از EBS ها بسازند.

به مختصر، اگر عملیات شما به نسبت ساده می باشند، یک عدد سرور اختصاصی با Raid 10 معمولا می تواند به شما عملکرد بسیار بالاتری از سرویس های ابری ارائه دهد که این امر با هزینه بسیار پایینتری به نسبت سرویس های ابری پیچیده قابلا انجام است.

در خیلی از شرکت های ارائه دهنده سرویس های ابری نمی توانید پشت پرده را مشاهده و از وقایع رخ داده پشت پرده مطلع شوید.

 

شفافیت

هنگامیکه در حال عیب یابی مشکلات عملکردی هستید، شفافیت کلید رفع مشکل می باشد. شفافیت در سرور ها باعث می شود شما بتوانید به سادگی داخل نرم افزار ها و هسته ی انها نگاه کنید و مشکلات پیچیده عملکردی را شناسایی و رفع کنید.

سرویس های ابری معمولا مشکلات سخت افزاری و شبکه ای را مبهم می کنند.

  • به عنوان یک سرویس اشتراکی، سرویس های ابری از دو مشکل کلیدی رنج می برند که معمولا در سرور های اختصاصی رخ نمی دهند.
  • دیگر کابران سرویس های ابری به صورت مستقیم بر بارکاری شما تاثیر می گذارند.

خطا های اساسی در سخت افزار های سرویس های ابری یکی از بارز ترین دلایل رخ دادن چنین مشکلاتی هستند. در سرویس های ابری شما با دیگران منابع را به صورت اشتراکی استفاده می کنید. این امر شامل Disk، Ram، CPU و شبکه می شود. نرم افزار ابری تلاش می کند بین شما و همسایه شما دیواری ایجاد کند اما این دیوار حفره هایی دارد. خیلی از مواقع به علت تنظیمات و طراحی ذاتی سرویس های ابری یک کاربر می تواند کل بخش محاسبات یک نقطه از شبکه را درگیر کند. این کار باعث می شود شما در سرویس های خود با قطعی مواجه شوید که هیچ ارتباطی به نحوه استفاده شما نداشته و به شما مربوط نمی شود.
متاسفانه، خیلی از ارائه دهندگان سرویس های ابری این موارد را قبول و یا شناسایی نمی کنند – این امر باعث می شود که شما به دنبال مشکلات عملکردی در داخل وب سایت خود بگردید و هیچ وقت به نتیجه نرسید.

خطا های سخت افزاری کلا یک مشکل دیگر هستند. در سرویس SoftLayer، وقتی که ما به مشکل سخت افزاری شک بردیم، هیچ راهی برای ما برای تایید این شک و شبه وجود نداشت. ما مجبور شدیم کل اطلاعات را به سرویسی دیگر انتقال دهیم تا بتوانیم ببینیم آیا مشکل همچنان باپرجاست یا خیر
سرویس های ابری این گونه انتقالات را ساده نموده اند، اما یک سرور اختصاصی اینگونه انتقالات را بیهوده می کند. در یک سیستم اختصاصی، ما می توانید به سادگی منشاء مشکلات سخت افزاری را شناسایی و اقدام به رفع آنها نماییم. این امر به ما این اجازه را می دهد تا توجه خود را برای عیب یابی و رفع مشکلات اصلی نماییم.

 

پایداری

یک باور غلط در رابطه با سرویس های ابری این است که ذاتا پایدار هستند. معمولا این چنین نیست.
یک گره سرویس ابری معمولا قابلیت اعتماد کمتری به نسبت به یک سرور اختصاصی دارد.
در محاسبات ابری، گره محاسباتی در یک سرور معمول بدون فضای ذخیره سازی است. اگر گره قطع شود، کارهای در حال انجام شما نیز قطع می شود. این مورد همانند خطا های CPU، Ram و منبع برق در سرویس های اختصاصی است.
حتی در سرویس های ابری شما باید پایداری را در سیستم بگنجانید. نقل مکان به AWS به معنای آن نمی باشد که سرویس هاستینگ شما قابل اطیمنان تر می باشد یا پایداری بیشتر دارد، مگر اینکه شما اقدام به انجام تنظیمات لازم جهت این کار نمایید.

یک نگاه به این AWS بیاندازید. این شبکه ای پیچیده می باشد و زمان قابل توجهی جهت راه اندازی، مانیتور و نگهداری آن لازم دارد.
به علت اضافه شدن پیچیدگی و عدم وجود شفافیت در سرویس های ابری، شما متوجه خواهید شد که یک عدد سرویس ابری به تنهایی از میزان اطمینان بسیار پایینتری به نسبت یک سرور اختصاصی معادل دارد.

cloudvded03

 

پیچیدگی

پیچیدگی خوب نیست. همانطور که می توانید در نمونه بالا مشاهده فرمایید، یک عملیات ابری پایدار می تواند بسیار پیچیده باشد.
سازه های ابری، مخصوصا در AWS، لایه های بسیاری از پیچیدگی به شبکه شما اضافه می کند که ممکن است اصلا به آنها نیازی نداشته باشید. در AWS، ای پی های شما به صورت خودکار به شاخه های EC2 متصل نمی شوند. اگر شما آن شاخه را Stop و Start کنید، می بایست به خاطر داشته باشید تا IP مربوطه را مجددا بر روی آن شاخه تنظیم کنید. به صورت مشابه، EBS ممکن است به علت دریافت خطا از کار بیافتد. AWS ابزار های متنوعی ارائه می دهد تا جلوی شما را از ایجاد اشتباه بگیرد اما شما می بایست با پرداخت هزینه آنها را فعال کنید.
در یک سرور اختصاصی، اینگونه مشکلات وجود ندارد. چرا سازه پیچیده ای را انتخاب کنید وقتی که اصلا از آن بهره برداری نمی کنید؟
تجربه نشان داده است که ساده تر بهتر است. به همین خاطر است که ما پیشنهاد می دهیم برای عملیات های میزبانی ساده از سرویس های اختصاصی استفاده نمایید.
همچنین پیچیدگی هزینه دربر خواهد داشت – هم از نظر سخت افزاری و هم از نظر دریافت کمک از افراد متخصص.

 

هزینه ها

سرویس های ابری هزینه بر می باشند. این امر برای خیلی از تجارت های کوچک، مخصوصا شرکت های میزبانی و طراحان وب سایت مشهودتر می باشد.
تصور کنید شما یک شرکت طراح سایت هستید که وب سایت مشتریان خود را میزبانی می کنید. معمولا شما نرم افزار هایی همانند وردپرس، جوملا، دروپال و خیلی از سیستم های مدیریت محتوای مشهور دیگر را مورد استفاده قرار می دهید. به احتمال زیاد یک کنترپنل میزبانی مانند Plesk یا CPanel نیز نیاز دارید.
هنگامیکه پیش نیاز های فنی جهت تضمین عملکرد قابل اطمینان را برای وب سایت خود بررسی می کنید، متوجه می شوید که به ازای پولی که پرداخت می کنید سروریس های اختصاصی عملکرد بالاتری را به شما ارائه می دهند.
عامل اصلی این مورد عملکرد Disk می باشد. معمولا مشاهده می شود سرویس های ابری و VPS در هنگام میزبانی سایت های متعدد و یا استفاده هم زمان بسیار بالا با مشکل مواجه می شوند. شما می توانید مشکل دیسک IO را در سیستم های ابری با استفاده از ساختن ردیف های RAID از یونیت های حافظه تا حدودی برطرف کنید، اما این مورد هزینه را افزایش می دهد. هنگامیکه شما پهنای باند را اضافه کنید، هزینه کنترل پنل ها و IP ها را لحاظ کنید، هزینه ها شروع به افزایش صعودی خواهند نمود.
ایجاد یک جدول مقایسه دقیق بین دو سرویس ابری و اختصاصی دشوار می باشد. برخی مواقع ممکن است شما نیاز داشته باشید که سیستم ابری خود را بیشتر از حد نیاز توسعه دهید تا هرچه بیشتر عملکرد را افزایش دهید. حتی اگر بدانید که چه نوع سرویسی می خواهید، قیمت ها در ارائه دهندگان این سرویس ها بسیار متنوع می باشد. نگاهی به جدول ساده محاسبات هزینه ماهیانه آمازون بیاندازید، این جدول به هیچ عنوان ساده نیست.

حبس شدن

می بایست در عرصه میزبانی مراقب باشید تا در پلتفرم شرکت های میزبان حبس نشوید. در اینگونه شرکت ها انتقال و کوچ کردن می تواند دردناک و بسیار هزینه بر باشد.
در بسیاری از شرکت های ارائه دهنده سرویس ابری، اگر بخواهید سرویس های پیچیده تری را پیاده سازی کنید، متوجه خواهید شد که در پلتفرم آنها حبس شده اید و راه خروج ندارید. این مورد ممکن است بسیار خطرناک باشد، مخصوصا اگر پشتیبانی، سرویس ها یا هزینه انها تغییر کند. حتی اگر ارائه دهنده سرویس تغییر نکند، ممکن است تجارت و نیاز های شما تغییر کند و با سرویس های آن ارائه دهنده با مشکل مواجه شوید. به همین منظور همواره پیشنهاد می شود که قبل از تهیه سرویس های ابری موارد انتقال اطلاعات و جابجایی سرویس ها را در آنها با دقت بررسی نمایید.
با وجود اینکه بخش محاسباتی سرویس های ابری معمولا بین شرکت های ارائه دهنده یکسان می باشد، سرویس های پیشرفته همانند ذخیره سازی براساس اشیاء، لایه های پیچیده دیتابیس و تکنولوژی های دیگر معمولا دارای API های متنوع و متفاوتی می باشند. اگر نرم افزار خود را برای استفاده از پلان S3 آمازون ساخته اید، شما به احتمال زیاد مجبور می شوید که مجددا ساختار آن را تغییر دهید تا قابل استفاده در یک مدل حافظه شیء باشد. این امر باعث می شود که انتقال و کوچ کردن را بسیار هزینه بر کند.
قالبا مشاهده شده شرکت ها از سرویس های ابری استفاده می کنند که چه از نظر تجاری و چه فنی نیاز به چنین راهکار هایی ندارند. این گونه موارد باعث حبس شدن هایی می شود که به سادگی قابل اجتناب بودند.
سرور های اختصاصی کالا هستند. اگر شما یک کنترل پنل میزبانی استفاده کنید می توانید به سادگی به یک ارائه دهنده سرویس میزبانی دیگر نقل مکان کنید. این انتقال ساده و راهنماهای متنوعی در این رابطه در سطح اینترنت وجود دارد.
بنابراین وقتی یک سرور اختصاصی پاسخگوی نیاز های تجاری و فنی شما باشد، چرا ریسک حبس شدن در شرکت های ارائه دهنده سرویس های ابری شوید؟

 

تغییر پذیری

یکی از نقاط قوت سرویس ابری که در تبلیغات نیز استفاده می شود تغییرپذیری این سرویس ها می باشد. در حالیکه شما می توانید منابع محاسباتی خود را به راحتی تغییر دهید، اما ممکن است نرم افزار یا عملیات های شما آماده تغییر نباشند.
اگر شما از کنترل پنل میزبانی استفاده کنید، گزینه های شما برای تغییر محدود می باشد. شما می توانید Ram/CPU خود را افزایش دهید یا یک دیتابیس اختصاصی اضافه کنید، اما شما این گزینه ها را در سرور های اختصاصی نیز دارید. که علاوه بر سادگی ارزانتر هم هستند.
همانطور که در بالا اشاره شد، معمولا تغییر پذیری در دیسک IO سرویس های ابری محدود و یا غیرممکن می باشد. در بهینه سازی هایی هم که انجام می شود معمولا دیسک IO یکی از مشکلات اصلی در عملکرد می باشد، مخصوصا اگر عملیات های میزبانی به صورت اشتراکی انجام پذیرد.
گول تبلیغات را نخورید. شما نمی توانید به سادگی عملیات خود را در سرویس های ابری پیاده سازی کنید و انتظار داشته باشید که رشد کند.

 

سرویس اختصاصی تهیه کنید

اگر شما یک تجارت کوچ بوده و عملیات میزبانی به نسبت ساده ای را می خواهید انجام دهید، پس سرور های اختصاصی را نادیده نگیرید. می دانیم فشار کاربران برای استفاده از سرویس های ابری زیاد می باشد، اما این امر تنها به خاطر تبلیغاتی مضاعفی می باشد که روی سرویس های ابری صورت می پذیرد.
واقعیت این است که، اگر سرور های اختصاصی به درستی مدیریت شوند، عموما عملکرد بسیار بالاتر به ازای هزینه ای که پرداخت می کنید در قبال سرویس های ابری فعلی بازار دارند.