آشنایی با SQL Server 2012

ابزارها و نرم افزارهای مختلفی برای ایجاد و مدیریت پایگاه داده ها وجود دارند، یکی از این ابزارها بسته نرم افزاری SQL Server محصول شرکت مایکروسافت می باشد که هدف آن ذخیره و بازیابی اطلاعات براساس درخواست نرم افزارهای دیگر است. اولین نسخه این نرم افزار با نام SQL Server 1.0 در سال 1989 ارائه گردید. در حقیقت Microsoft SQL Server ارتقای بسته نرم افزاری Sybase SQL Server بوده که توسط شرکت مایکروسافت خریداری و تحت لایسنس این شرکت ارائه شد. این بسته نرم افزاری در طی تغییرات خود سرویس های متفاوت و بهبود یافته ای را به کاربران پایگاه داده ارائه نموده است.

در زیر به بررسی بیشتر ویژگی های نسخه 2012 این بسته نرم افزاری خواهیم پرداخت:

 

ویژگی AlwaysOn:

 AO مکمل ویژگی Database Mirroring در ویرایش های قبلی می باشد. که امکان ایجاد نسخه های بکاپ Read-only از دیتابیس را به شما می دهد و درنتیجه امکان ترکیب چندین پایگاه‌ داده بصورت همزمان و غیر همزمان فراهم می‌شود.

 

پشتیبانی از Windows Server Core

SQL Server 2012 قابل نصب و مدیریت روی Windows Server Core است و در نتیجه نیازی به رابط گرافیکی جهت مدیریت پایگاه داده وجود ندارد. در نتیجه می توان از طریق Command Prompt و Power Shell پایگاه داده را ایجاد و مدیریت نمود.

 

Columnstore Indexes:

در نسخه 2012 امکانی فراهم شده است که به وسیله آن می توان سرعت اجرای Queryها را افزایش داد و همچنین در مصرف RAM و I/O هنگام اجرای دستورات صرفه جویی می شود. این عمل به وسیله نوعی از Index فقط خواندنی به وسیله Data Warehouse انجام می شود.

 

User-Defined Server Roles:

ایجاد قوانین دسترسی به پایگاه داده ها توسط کاربران مختلف در این نسخه بسیار گسترده تر شده است. با این امکان شما می توانید از یک role برای همه پایگاه داده ها استفاده نمایید بدون اینکه برای هر دیتابیس قانون مجزا تعریف نمایید.

 

Enhanced Auditing Features:

در این ویرایش به کاربر اجازه داده شده است که انتخاب و فیلتر نماید که کدامیک از رویدادها در log ذخیره شوند.

 

 

قابلیتهای جدید در Transact-SQL:

افزودن توابع جدید مانند ()TRY_CONVERT که وظیفه آن تبدیل نوع داده‌هاست، اضافه شدن OFFSET/FETCH به دستور select، افزودن تابع فرمت، افزودن قابلیت مدیریت خطاها به دستور THROW و ... به زبان (Transact-SQL (T-SQ از قابلیت های SQL Server 2012 است.

 

Ad-Hoc Query Paging:

یکی از امکاناتی که در این ورژن اضافه شده است اعمال صفحه بندی در نتایج دستور select است که بوسیله همان قابلیت OFFSET/FETCH که در بخش قبلی بیان شد ایجاد می گردد که به بررسی بهتر و راحت تر نتیجه گزارش شما کمک کند.

 

 Data Quality Services:

حذف و ویرایش داده های نامعتبر و اطمینان از صحت داده های ورودی بوسیله قابلیت  Data Quality Services در این نسخه فراهم شده است.

 

بهبود Full Text Search:

با استفاده از ویژگی full text search می توانید بر اساس لغات کلیدی جستجوی محتوای متنی را بهبود بخشیده و سرعت اجرای Query را با سرعتی بیشتر از دستور LIKE در اختیار داشته باشید.

 

Reporting Services:

این قابلیت دسترسی مستقیم به SharePoint2013 را فراهم میاورد و به این روش سرعت دسترسی به اطلاعات 30 تا 60% بیستر می شود. همچنین امکان اعلام هشدار در نتیجه ی تغییر داده های کاربر در این قابلیت ایجاد شده است.

 

PowerView:

ابزار power view امکان ایجاد گزارشات کامل به همراه ترکیب داده ها و اطلاعات و همچنین ایجاد نمودارها و گراف های مرتبط با گزارشات را فراهم کرده است.